Středa 13 Leden 2016

facebook twitter google plus rss

Můj osobní blog, je pro mě místo kde prezentuji svůj názor a pohled na věc.

Banner
Banner

Modely aut se vyrábějí i u nás - Nahlédněte pod pokličku značky Abrex

Ačkoli je mezi sběrateli modelů aut pojmem především původem britská značka Matchbox, podle které se malým autíčkům ostatně i lidově říká angličáky, vyrábějí se zmenšená auta taktéž u nás. Jak taková výroba vypadá a co všechno obnáší?

Modely aut jako splněný sen

Fanoušci modelů dobře znají firmu Abrex. Ta se primárně věnuje domácím automobilům, což představuje poměrně široké rozpětí výrobků. Za vznikem přitom stálo nefalšované nadšení, majitel firmy si výrobou autíček splnil dětský sen, jako většina malých kluků té doby prahl po poměrně těžko dostupných autíčkách z Tuzexu. To, co si předsevzal už v osmi letech, se mu v dospělosti podařilo dotáhnout do zdárného konce.

Na samém počátku si přitom neuměl příliš reálně představit, co vlastně tato činnost obnáší. Z původní vize, že jedno autíčko se „narodí“ za několik málo týdnů, byl brzy vyveden. Jedná se o asi rok trvající proces. Dnes má firma k dispozici vlastní dílnu, kde se rodí dokonalé miniatury, i rozsáhlý sklad, původně se však zaměřovala výhradně na dovoz produktů ze zahraničí.

Abrex je přitom zatím jedinou českou firmou, která výrobu modelů realizuje. Jedná se o proces, který je náročný po stránce technické i administrativní. Společnost musí u každého kusu absolvovat výběrové řízení a akceptovat rovněž připomínky ze strany výrobce originálu. Na základě referenčního vzorku si může firma požádat o licenci a teprve na tomto podkladě smí spustit produkci konkrétního varianty. U kopií aut rallye je zase nutné měnit na základě reálných aut i modely. Vzhledem k tomu, že sponzoři se v tomto odvětví střídají každých pár týdnů, vyžaduje to schopnost se pružně přizpůsobovat situaci.

Modely z české produkce aneb jde to i bez Číny

Jak přitom v rozhovorech majitel firmy Radek Bukovský podotkl, ne ve všech případech se vyplatí přesun výroby do Asie. Cena práce totiž stoupá i v Číně, firma se tak pomalu se svými modely vrací zpět do České republiky, kde zaměstnává několik desítek lidí.

Mezi sběrateli patří k těm nejpopulárnějším modelům hlavně starší typy. Neutichá tak zájem například o slavnou Škodu 120, dále o model Škoda 105, ale také o Octavie či Favority. Zájemci si rovněž mohou pořídit modely na dálkové ovládání, třeba Tatru 603. Značnou popularitu si získala i zmenšená replika prezidentské limuzíny. Co se týče poměrů, největší poptávka je po tradičním sběratelském 1:43.

Kde vznikl právě vámi vybraný automobil, to mimochodem poznáte snadno. Některá dostupná autíčka už nesou exkluzivní označení Made in Czech. Nicméně rozvoj výroby u nás brzdí hlavně nedostatek schopných lidí. Chybí hlavně ti, kteří jsou schopni vyrobit kvalitní formy na auta.

Nynější součástí továrny je i muzeum autíček. To otevřelo v roce 2015 v Přísece u Jihlavy, kde našlo útočiště v tamním zámku. Součástí expozice jsou autíčka a další hračky, celkem se v prostorách zámku nachází zhruba 10 000 exponátů. Pocházejí jednak přímo z firmy, ale také od dalších výrobců a sběratelů. Impulsem pro vznik muzea byl, podobně jako je tomu v případě celé společnosti, zápal zakladatelů, kterým se tak jejich práce stala skutečným koníčkem.

Jaká bude budoucnost Abrexu

Současně by samozřejmě ovšem projekt muzea měl posloužit k podpoře prodeje. I zakladatel firmy Abrex totiž potvrzuje trend, který postihl celou oblast sběratelství modelů, jímž je mírný pokles zájmu, což se odráží i v prodejích. Ten se týká hlavně mladší generace, jež už nemá dostatek trpělivosti na pečlivé kompletování sbírek. I tak ovšem věří tomu, že sběratelství jako koníček nevymizí úplně a Abrex proto do budoucna nemá zrovna malé ambice. Nové značky neustále přibývají a Radek Bukovský se netají tužbou obsáhnout český trh kompletně. Zatím svou nabídku tak rozšířila například na motorky značky Jawa.

Myšlenky

Jak napsat ebook
Esho Ebook

Nové komentáře

Výběr webhostingu je při stavbě webu velmi důležitý...

Placla a Kupčlánek s novým vedením zavádí FB Share, nová metrika hodnocení webů.

Jak asi již víte, služby Kupčlánek a Placla změnili majitele. S touto změnou přichází i nová metrika hodnocení webů, kterou v systémech najdete. O co vlastně jde? Kde tuto metriku najdete? A hlavně bude to vůbec k něčemu dobré?

Kdo jsem já?

foto blog Jsem člověk, který má několik koníčků a směrů zájmu. Mezi tyto patří tvorba webu, internet, cestování, jídlo, fotografie a v neposlední řadě auta. Koníčků je dost a času na ně není vždy tolik, kolik bych si představoval. Zde na blogu najdete můj osobní názor na věci, co mě nějak zaujmou a chci je publikovat veřejně.

Jak jsem právě zjistil, práce pomocí pomodoro jsem vůbec neznal a přesto ho používám

Právě jsem se přes několik blogů proklikal k článku o pauzách při práci, kde člověk využívá techniku „pomodoro" . Tak já jsem zatím pomodoro znal tak maximálně jako výbornou odrůdu rajčat, ale to je tak asi vše. Jak jsem se ale začetl, zjistil jsem, že vlastně přesně takto pracuji už několik let, že je to ale pomodoro, jsem skutečně netušil.