Neděle 3 Duben 2016

facebook twitter google plus rss

Můj osobní blog, je pro mě místo kde prezentuji svůj názor a pohled na věc.

Banner
Banner
Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 
Tweet

Tak jsem si zase tak něco zkoušel a děla jsem z jednoho webu pokusného králíka. Chtěl jsem zjistit jak moc bude působit na Seznam a Google postupné přelévání ranků v rámci jednoho webu. Jak to dopadlo a co jsem zjistil, to se dozvíte v tomto článku.

 

V úvodu článku musím poznamenat, že na těchto experimentech s ranky, mě nejvíc vadí ten čas, strašně dlouho to trvá, než člověk něco ověří, protože přepočet zvláště PR je jednou za uherák. Nicméně některé věci se dají pozorovat i tak.

Chtěl jsem vyzkoušet jednu věc. Určitě jste se setkali s weby, které mají rank hlavní strany například PR4 a SR5, ale podstránky webu mají nula nula prd, maximálně jedničky. Dají se ale najít i weby, které mají například PR4 SR5, ale podstránky mají trojky i čtyřky. Napadla mě taková myšlenka, vyzkoušet na webu jednu věc a to jak se bude chovat PR a SR webu, to jest hlavní strany a podstránek, pokud s rankem, který na web přitekl budeme nějak pracovat.

Začal jsem s klasickým modelem webu kde jsem vedl externí odkazy hlavně na hlavní stranu webu a podstránky jsem odkazoval interně z hlavní strany. Tento stav jsem ponechal 5 měsíců. Jaké výsledky jsem zjistil?

Web dostal SR2 a po prvním menším přepočtu SR3, PR šel z nuly na PR1 a při dalším přepočtu na PR2. To byl rank hlavní strany. Podstránky webu měli už po 4 měsících všechny až na jednu PR2 SR2 a jednalo se o 32 podstránek webu. Dalo by se tedy říci, že web byl orankován poměrně hodně vyrovnaně, přesto, že 99% odkazů šlo na hlavní stranu.

Tak jsem si říkal, že když už ten rank na webu je, jestli by se nedalo dostat na hlavní stranu víc. Začal jsem tedy interní linkování otáčet. Z hlavní strany jsem přestal linkovat podstránky, ale naopak ze všech podstránek jsem nalinkoval zpět hlavní stranu a čekal co se s rankem webu bude dít.

Seznam dělá přepočty častěji a tak se dalo sledovat, jestli se něco hýbe. SR hlavní strany dlouho držel na SR3, ale podstránky šli níž a níž a to až na hodnotu SR1 a SR0. Pak se při menších přepočtech začal hýbat i PR. Při posledním přepočtu webu, šel PR na hlavní straně na PR3, ale podstránky se propadli na PR1, jen na některých z nich zůstal PR2.

Takže po posledním přepočtu a dalších pěti měsících je web ve stavu, kdy hlavní strna má PR3, ale SR přesto, že by se měl z podstránek přelít na hlavní stranu, tak spadl z SR3 na SR2. U toho Sranku je nejzajímavější ten fakt, že ačkoli se rank ztratil z podstránek, na hlavní stranu webu nějak nedorazil, kdežto PR který se u podstránek snížil se na hlavní stranu dostal.

Co jsem si z této zkoušky odnesl za poznatek?

Tak předně to, že druhý systém, to znamená linkovat hlavní stranu z podstránek a ne naopak je daleko lepší a pro další propagaci je to vhodnější. Rovnou uvedu proč. Na webu je ve většině případů hlavní strana to nejméně zajímavé a dost špatně se spontánně linkuje. Vždy se bude lépe linkovat zajímavý článek, než hlavní strana webu. Takže určitě budu pokračovat v tomto systému interního prolinkování a další externí linky budu směřovat jen na podstránky. Má to velkou výhodu, pokud budu směřovat další externí odkazy jen na podstránky, budou tyto posilovat a dál posílat rank na hlavní stranu, kde poroste rank také.

Je snadnější napsat solidní článek s odkazem na konkrétní článek na webu, než s odkazem na hlavní stranu, je snadnější získat odkaz z diskusního fóra na podčlánek, než na hlavní stranu, je snadnější získat odkaz z komentáře, když nalinkujete svůj článek, který ostatním pomůže s problémem, než když tam fouknete odkaz na hlavní stranu.

ranky test web

Jediné co mi vrtá hlavou, je ten SR, je pravda, že za posledních 10 měsíců se systém přidělování SR dost změnil a nevybral jsem si na tento test zrovna dobrou dobu, no jo, jenže kdo to mohl vědět, že. Každopádně uvidíme, jak se SR bude dál vyvíjet. Ještě pro informaci, web startoval z 5 tisíci externími odkazy ze 70 domén, které vedli na hlavní stranu (mimo dvou vyj jímek, které jsem nemohl ovlivnit) postupně byl dolinkován na 7 tisíc odkazů z 85 domén a opět na hlavní stranu (přibilo pár odkazů na podstránky, lidi nezastavíš, co naděláš).

Vyzkoušel někdo z vás podobně laborovat s rankem? Jaký jste měli výsledek?

Komentáře   

 
seoman
0 #1 seoman 2013-02-09 21:42
No nevím, dělat pokus s veličinou, která má malou přesnost (zobrazuje se zaokrouhlená na jednotky) a je aktualizovaná v intervalech, které jsou srovnatelné s intervaly podstatných změn algoritmů, řekl bych, že to nemá moc smysl.
Citovat
 
 
Josef P.
0 #2 Josef P. 2013-02-10 21:59
Pravda, období mému experimentu příliš nepřálo, ale uvidíme jak se to bude vyvíjet dál v dlouhodobějším horizontu. On ten algoritmus se mění prakticky pořád, takže to co může platit dnes, za měsíc je jinak.
Citovat
 
 
Honza
0 #3 Honza 2013-02-15 08:22
Problém také vidím v tom, že zatímco jsi dělal tento pokus, tak algoritmus Seznamu dělal svůj pokus také.
Myslím, že i kdybys nic s webem nedělal, tak ti sRank padl, protože se do SERPu lily cizojazyčné weby.
A PR vyrostl na 3 třeba také jen stářím.
Citovat
 
 
counter
0 #4 counter 2013-02-17 17:26
výborný test, mňa osobne nikdy nenapadlo linkovať z podstránok na hlavnú stranku
Citovat
 
 
Josef P.
0 #5 Josef P. 2013-02-25 11:36
Tak já vycházel z takové lidské dedukce, když budou podstránky odkazovat na hlavní stranu a já budu odkazovat externě na podstránky, mělo by to fungovat a zatím se zdá že funguje. Momentálně zkouším i jinde.
Citovat
 
 
MyB
0 #6 MyB 2013-03-06 08:24
Jedinou zkušenost s "manipulací" ranku mám díky přesměrování webu přes 301. To funguje krásně. Ale k Tvému pokusu - v prvním kroku jsi z podstránek vůbec neodkazoval na hlavní stránku? Ani formou menu nebo logem v hlavičce?
Citovat
 
 
Josef P.
0 #7 Josef P. 2013-03-06 09:04
Na hlavní stranu jsem odkazoval jen formou loga, což si myslím úplně nestačí, tedy řekl bych, že odkazování na hlavní stranu z podstránek přímo z textu je lepší. No uvidíme jak se to bude dál vyvíjet.
Citovat
 
 
goodgame
0 #8 goodgame 2013-03-11 19:29
Nemyslím si, že prolinkování hl.strana na subpage a naopak ze subpage na hl.stranu je přínos. Jedná se o očividné snažení oblbnout vyhledávač, který se po čase odmění. Důležité je dodržovat zásady přirozeného odkazového profilu.
Citovat
 
 
Josef P.
0 #9 Josef P. 2013-03-11 19:47
Proč by se proboha mělo jednat o očividné oblbnutí vyhledávače? Asi máme každý jinou představu o hlavní straně webu, já mám na hlavní straně webu souhrnné informace k tématu webu, pokud je na podstránce vhodné na ně upozornit, proč bych to neudělal, když tam ty informace jsou, já neposílám lidi z článku na hlavní stranu jen tak pro nic za nic. To je jako by si se bál mít na podstránce v menu položku hlavní strana.
Citovat
 

Myšlenky

Jak napsat ebook
Esho Ebook

Nové komentáře

Výběr webhostingu je při stavbě webu velmi důležitý...

Placla a Kupčlánek s novým vedením zavádí FB Share, nová metrika hodnocení webů.

Jak asi již víte, služby Kupčlánek a Placla změnili majitele. S touto změnou přichází i nová metrika hodnocení webů, kterou v systémech najdete. O co vlastně jde? Kde tuto metriku najdete? A hlavně bude to vůbec k něčemu dobré?

Kdo jsem já?

foto blog Jsem člověk, který má několik koníčků a směrů zájmu. Mezi tyto patří tvorba webu, internet, cestování, jídlo, fotografie a v neposlední řadě auta. Koníčků je dost a času na ně není vždy tolik, kolik bych si představoval. Zde na blogu najdete můj osobní názor na věci, co mě nějak zaujmou a chci je publikovat veřejně.

Jak jsem právě zjistil, práce pomocí pomodoro jsem vůbec neznal a přesto ho používám

Právě jsem se přes několik blogů proklikal k článku o pauzách při práci, kde člověk využívá techniku „pomodoro" . Tak já jsem zatím pomodoro znal tak maximálně jako výbornou odrůdu rajčat, ale to je tak asi vše. Jak jsem se ale začetl, zjistil jsem, že vlastně přesně takto pracuji už několik let, že je to ale pomodoro, jsem skutečně netušil.