Sobota 5 Březen 2016

facebook twitter google plus rss

Můj osobní blog, je pro mě místo kde prezentuji svůj názor a pohled na věc.

Banner
Banner
Hodnocení uživatelů: / 2
NejhoršíNejlepší 
Tweet

Jimmy Wales zakladatel Wikipedie již po několikáté prosí návštěvníky této otevřené encyklopedie o finanční příspěvek na chod tohoto obrovského projektu. Uvidíme, jak lehké výhrůžky umístěním reklam zabodují u návštěvníků a kolik se nakonec sejde na účtech Wikipedie peněz.

 

Jimmy Wales při příchodu na stránky Wikipedie jíž po několikáté nabádá uživatele, aby přispěli finančním darem na chod této encyklopedie. V jeho žádosti se mimo jiné píše, že Wikipedie a její odnože dnes mají zhruba 800 serverů a 150 zaměstnanců. Celá firma je nezisková organizace a vlastně žije z darů a z podpory dobrodinců.

Aby se Wikipedie neproměnila v neziskovku plnou reklamních bannerů, jde její zakladatel právě směrem příspěvků od lidí, kteří encyklopedii navštěvují.

Návštěvnost 450 milionů lidí za měsíc je opravdu masakr a i kdyby každý přispěl jednou korunou, peněz by se sešlo víc než dost a nějaký čas by opět Wikipedie mohla frčet bez reklam.

Mě ale zaujala na tom všem jedna věc, jak Wikipedie návštěvníků předkládá onu žádost o příspěvek. Když na Wikipedii přijdete tak nahoře na stránce uvidíte v okrovém rámečku text, který právě hovoří o tom, jak je potřeba věnovat se samotné Wikipedii a ne shánění peněz a byste jako návštěvník moli něco málo pustit. Tento banner není nijak vtíravý a docela se i ztratí.

wiki penize a

Pokud na něj ale nijak nereagujete, při další návštěvě už na vás čeká jeho větší brácha. Tento opět okrový banner už je o poznání větší, nebo lépe řečeno širší a už vybádá návštěvníka o něco agresivněji a začíná hrozit umístěním reklam na Wikipedii. Tohoto banneru už si člověk prostě všimne, otázka je, co to s návštěvníkem udělá. Pokud na něj ale opět nebudete nijak reagovat, má pro vás Wikipedie pro další návštěvu připravenu variantu číslo 3.

wiki penize b

Tohle už je normálně megaboard, protože vám zabere polovinu monitoru a abyste to nemohli přehlédnout, najdete v něm i krátký vzkaz od zakladatele a nabídku příspěvku. Možnost vybrat si částku a také variantu placení, kreditka, nebo Paypal a dalších asi 8 možností. Ne všechny jsou samozřejmě pro nás Čechy použitelné. Zajímavé jak vás Wikipedie postupně zpracovává a když nereagujete, tak prostě přitvrdí.

wiki penize c

Samotný nápad na příspěvek od návštěvníků je určitě dobrý krok, já osobně si moc nedovedu představit na Wikipedii reklamní bannery, taky si myslím, že některé části Wikipedie jsou jen těžko monetizovatelné i když při návštěvnosti 450 milionů lidí za měsíc, by asi výdělek z PPC reklam byl velmi slušný. Co vy nato? Je to dobrý tah, chtít příspěvek od návštěvníků, nebo si myslíte, že by reklama na Wikipedii být klidně mohla?

Komentáře   

 
Martin Kohout
0 #1 Martin Kohout 2013-04-03 12:01
Tohle je už mediální lichva. :-*
Citovat
 
 
Josef P.
0 #2 Josef P. 2013-04-03 12:47
Zajímalo by mě, kolik ve finále ta Wikipedie vybere na příspěvcích peněz, pamatuji si, že jsem už onehdá někde i četl, kolik přinesla první tahle akce s příspěvkem, ale nějak to nemůžu nikde najít.
Citovat
 
 
tom11111
0 #3 tom11111 2013-04-05 15:33
Kolik vybere za jednotlivé akce nevim, ale výroční zprávy s celkovými příjmy jsou tady wikimediafoundation.org/.../.. . . Citace:
2011-12: A total of 1,130,700 people donated the equivalent of more than $30 million US dollars in over 80 currencies.
Citovat
 
 
Josef P.
0 #4 Josef P. 2013-04-05 17:41
No tak to je ranec, i když při 150 zaměstnancích, to asi rychle zmizne. Kolik tak může brát vrátnej v budově Wikipedie :lol:
Citovat
 

Myšlenky

Jak napsat ebook
Esho Ebook

Nové komentáře

Výběr webhostingu je při stavbě webu velmi důležitý...

Placla a Kupčlánek s novým vedením zavádí FB Share, nová metrika hodnocení webů.

Jak asi již víte, služby Kupčlánek a Placla změnili majitele. S touto změnou přichází i nová metrika hodnocení webů, kterou v systémech najdete. O co vlastně jde? Kde tuto metriku najdete? A hlavně bude to vůbec k něčemu dobré?

Kdo jsem já?

foto blog Jsem člověk, který má několik koníčků a směrů zájmu. Mezi tyto patří tvorba webu, internet, cestování, jídlo, fotografie a v neposlední řadě auta. Koníčků je dost a času na ně není vždy tolik, kolik bych si představoval. Zde na blogu najdete můj osobní názor na věci, co mě nějak zaujmou a chci je publikovat veřejně.

Jak jsem právě zjistil, práce pomocí pomodoro jsem vůbec neznal a přesto ho používám

Právě jsem se přes několik blogů proklikal k článku o pauzách při práci, kde člověk využívá techniku „pomodoro" . Tak já jsem zatím pomodoro znal tak maximálně jako výbornou odrůdu rajčat, ale to je tak asi vše. Jak jsem se ale začetl, zjistil jsem, že vlastně přesně takto pracuji už několik let, že je to ale pomodoro, jsem skutečně netušil.