Také občas zůstanete v údivu, jaké zaručené rady kolují na internetu? Doslova přehršel je jich v oblasti stravování. Řídit se univerzálními radami, by mohlo znamenat hazardovat se svým zdravím. Univerzální řešení totiž neexistuje.
- V prvním kroku si ujasněte cíle.
- Jaký je cíl vašeho snažení?
- redukce hmotnosti
- nabrat několik kilogramů
- udržet si kondici
Tato otázka a odpověď na ni bude odrazovým můstkem v řešení možného problému s váhou a je to také první otázka, kterou vám položí kalorická kalkulačka.
Dozvíte se, jak si efektivně nastavit energetický příjem
Jak známo, jiné požadavky na přísun kalorií mají muži a jiné hodnoty jsou ideální pro ženy. Zásadní roli pochopitelně hraje rovněž věk. Jedná-li se o redukční dietu, pak je doporučována nejvyšší opatrnost především u velmi mladých lidí, jejichž tělesný vývoj není ještě zcela ukončen. Důležitým ukazatelem je také poměr mezi tělesnou výškou a aktuální hmotností.
- Správně zadané informace kalkulačka vyhodnotí a pošle číselný údaj.
- Jedná se o ideální příjem kalorií za jeden den.
- Tento údaj představuje základní východisko.
Jak si proti sobě nepoštvat vlastní tělo
Jestliže je hlavním cílem redukce tělesné hmotnosti, pak se doporučuje snížit denní dávku o cca 300 kcal. Snížení příjmu by nemělo překročit 500 kcal. Kilogramy sice půjdou dolů rychleji, ale tento efekt nese určitá rizika. Především z budoucího hlediska je rizikové takzvané „rozhození“ metabolismu. Tělo zažije šok z toho, že najednou hladoví. Sice začne odbourávat zásoby, ale nebere tam, kde by mělo. Rychlé hubnutí = svalové hubnutí. Což znamená, že si tuk nechává až nakonec a nejprve se zbavuje svalové hmoty. A až se některý den odměníte něčím sladkým nebo tučnějším, pak se tělo také bude chtít odměnit a vytvoří si pro jistou zásoby s myšlenkou – co kdyby zase přišel hlad.
- Potřebujete nabrat nějaký ten kilogram k dosažení ideální hmotnosti? Postup naprosto stejný, pouze zcela opačný. Při potřebě nabrání kilogramů se zvyšuje kalorický příjem o přibližně 300 kcal. Maximálně však o 500 kcal. Pokud tělu naložíme víc, pak svou pozornost upře na vytváření tukových zásob a o svalovou hmotu přestane mít zájem. A to i v případě, že do svého programu zakomponujete cvičení.
Vyvážená strava = zásadní požadavek
Ve chvíli, kdy máte jasno, jak vysoký příjem (z kalorického hlediska) je pro vás ideálním, můžete se posunout k sestavení vhodného jídelníčku. Je zřejmé, že zdravé stravování není pouze o počítání kcal. Je zapotřebí tělu dodat také dostatek živin. Propočítávání a kombinování surovin může být časově velmi náročné. Zejména pro člověka, který s tím nemá žádné zkušenosti.
- Řešení nabízí takzvaná krabičková dieta.
- Jídelníček každý strávník volí přesně podle svých požadavků.
Jak vybírat jídelníček? Podle cíle, kterého chcete dosáhnout
V zásadě lze rozlišit pět typů stravovacích programů ze kterých si lze vybrat podle stanoveného cíle
- Být fit – smyslem takového jídelníčku je rychlejší redukce tělesné hmotnosti. Sestává se ze tří jídel denně s dostatkem vitamínů a dalších důležitých živin, které přitom neobsahují více než 1000 kcal.
- Být fit, ale v mírném tempu cílem je pozvolnější hubnutí pomocí tří jídel denně. Ty by měly mít energetickou hodnotu přibližně 1200 kcal.
- Udržet ideální tělesnou hmotnost – to se hodí vhodně vybalancovaná sestava O to by se měla starat čtyři jídla denně s přibližnou kalorickou hodnotou 1500 kcal.
- Nabrat svalovou hmotu nejen pravidelným cvičením. Pak se vyplatí pětice jídel (2000 kcal), která by měla kromě toho obsahovat vyvážený poměr sacharidů, tuků a bílkovin.
- A když profesionálně sportujete nebo těžce fyzicky pracujete, vaše potřeby pokryje pět denních jídel o kalorické hodnotě 2500 kcal.
Rozhodnout se ke změně v životním stylu může být složité. Jednou z možností je udělat první krok. A sice rozhlédnout se ve svém okolí po spolehlivé společnosti, která různé typy stravování připravuje; jedno zda budou vegetariánské či klasické. Zásadní rozhodnutí pak prokonzultujte se svými chuťovými buňkami. Ty poradí nejlépe!
A jaká je vaše představa? Odstranit nějaký ten kilogram, pořídit si svalovou hmotu nebo se cítit prostě fit?