Vakuové manipulátory – nejdůležitější informace pro úplné začátečníky

by on

Zjistili jste, že se váš projekt bez vakuového manipulátoru prostě neobejde, ale nemáte s ním žádné zkušenosti? Nebo se jen zajímáte o nové technologie a rádi byste se dozvěděli přínosné informace, které vám třeba v budoucnu pomůžou vybrat adekvátní manipulační techniku?

 

V tom případě jste tady správně. V tomto článku se totiž dočtete vše podstatné, co byste do začátku o této technice určitě měli vědět. Najdete v něm stručný popis všech typů a jejich hlavních předností. Dozvíte se také, na co si při manipulaci s tímto zařízením musíte dát pozor a další cenné tipy a rady, díky kterým se budete v odvětví vakuových přístrojů lépe orientovat.

 

Vakuové manipulátory – z jakých typů můžete vybírat?

  1. Samonasávací a elektrické s nosnou ocelovou konstrukcí – velkou výhodou těchto přístrojů je fakt, že k provozu nepotřebují cizí zdroj energie. Poznáte je tak, že nejsou opatřeny přívodním kabelem ani hadicí. Tento typ zařízení patří do kategorie volně zavěšených prostředků pro uchopení břemen. Je nutná odborná obsluha jeřábu, na kterém je zavěšen. Žádná jiná obsluha tohoto přístroje není potřeba. Velkým plusem je také nenáročná údržba. Tento typ přístroje totiž nemá vývěvu ani jím neprochází velké množství vzduchu. V praxi to znamená, že nároky na údržbu jsou minimální, i když pracujete ve velmi prašném prostředí nebo v exteriérech. Jsou kompatibilní s jakýmkoliv jeřábem. Podtlak se vytváří automaticky (zvedáním zařízení za jeho píst). Funguje to tak, že čím je objekt těžší, tím větší je podtlak.

 

Důležité upozornění!

Nikdy nezvedejte s tímto typem manipulátoru břemeno, jehož hmotnost je nižší než 10 % nosnosti konkrétního modelu. Zdvihané břemeno totiž svou hmotností působí proti pístu se závěsem a tím vytváří potřebný podtlak. Nevyplácí se ani překračovat doporučenou nosnost stroje. Dbejte na dodržování bezpečnosti práce a zajištění ochrany zdraví při práci.

 

  1. Elektrické vakuové – ty se dále dělí na:
    • elektricky poháněné vakuové – zdvihají břemena, která mají nerovný povrch a jsou z prodyšnějších materiálů (na tyto povrchy a materiály nelze použít samonasávací manipulátory). Poradí si se silnou korozí, zdvihají papír, dřevo nebo také beton. Podtlak se vytváří pomocí ručního ventilu, automatickým taktovým přepínačem nebo elektromagnetickým ventilem s dálkovým přepínačem. Přístroje s jednou přísavkou jsou určeny pro zdvih lehčích objektů, vícepřísavkové zdvihají těžká a tvarově nesymetrická břemena.
    • Elektricky poháněné výklopné – pokud potřebujete přemístit těžká břemena z horizontální do vertikální polohy a naopak, je toto zařízení přesně to, co hledáte. Tyto přístroje mají pohyblivou přísavkovou traverzu. U malých modelů se traverza otáčí ručně, pokud je model tohoto typu zařízení větší, otáčí se traverza pomocí dálkového ovládání.
    • Elektricky poháněné pro zdvih a přesun rour – díky nim jednoduše a efektivně přemístíte velké roury nad 400 mm, které jsou vyrobeny z různých materiálů (například z betonu, plastu, oceli). Zdvihne také roury s izolací.
    • Elektrické vakuové stanice – tato zařízení pracují na stejném principu jako předchozí typy s vývěvou. Rozdíl je v konstrukci samotného přístroje. Používají se u automatických podavačů a také na zvedání břemen, na která nelze použít kvůli jejich velikosti nebo vlastní hmotnosti kompaktní manipulátory.

 

Užitečné doporučení na závěr

Tyto stroje lze považovat za velmi bezpečné. Jsou totiž vybaveny řadou bezpečnostních prvků. Součástí každého vakuového manipulátoru je manometr a opticko-akustická signalizace. I přesto je nutné naprosto striktně dodržovat pokyny výrobce.

 

Pokud se chystáte pronajmout menší zařízení na jednorázovou akci k soukromým účelům, měli byste se ujistit, zda vaše pojištění odpovědnosti za škodu opravdu uhradí případné škody. Nebo se zeptejte přímo pronajímatele, zda je v pronájmu stroje zahrnuto také jeho pojištění. Na zapůjčenou věc se totiž často pojištění odpovědnosti za škody nevztahuje.

 

Vakuové manipulátory jsou účinná zařízení manipulační techniky

Dokáží zdvihnout břemena z různých materiálů. Zdvihají a přesunují je efektivně a velmi bezpečně.

Tento článek se zaměřil na hlavní charakteristiky a výhody jednotlivých typů manipulátorů.

Dozvěděli jste se také, jaká jsou hlavní bezpečnostní opatření při manipulaci s nimi.

Který z výše jmenovaných manipulátorů by se nejlépe hodil pro váš projekt? Máte s tímto zařízením osobní zkušenosti? Co byste poradili začátečníkům, kteří mají zájem o jeho pronájem?

Jan Berky

You may also like

Leave a Comment