Změny v novém občanském zákoníku vám mohou poškodit affiliate prvky na webu

by on

S příchodem nového roku přišel i nový kontroverzní a často diskutovaný občanský zákoník. Člověk otevřel noviny, změny v zákoníku, pustil televizi, změny v zákoníku, otevřel zpravodajský portál a zase změny v zákoníku, už jsem měl strach otevřít i ledničku. Jak ale změna občanského zákoníku zasáhne affiliate? Něco bych tu měl.

Jedna ze změn, která nás affiliate partnery ovlivní je změna v oznámení a upozornění návštěvníka o tom, co a jak budete dělat s jeho osobními údaji. Týká se to prakticky všech služeb, které formou affiliate na svých webech máte, resp. jde vyloženě o propagační prvky, které na webu máte formou iframe a podobného formátu zobrazení.

Protože návštěvník, který si hodlá pořídit nějakou službu, musí být upozorněn na to, proč chcete jeho osobní údaje a jak s nimi budete zacházet a již není možné ho odkázat někam do hloubek stopadesáti stránkových obchodních podmínek, musí tato informace být uvedena viditelně před odesláním osobních údajů. To samozřejmě není starost vaše, jakožto majitele webu, kde prvek běží, ale starost partnera, který bude s těmi osobními údaji pracovat.

Z toho vyplívá, že většina provozovatelů affiliate programů, kde máte možnost v iframe dostat nějakou kalkulačku, nebo srovnávač plynu a podobné věci, bude muset své formuláře upravit tak, aby odpovídali novému občanskému zákoníku. No a taky se to již začíná dít.

A tady je právě ten kámen úrazu. Provozovatel affiliate programu toto většinou provede v tichosti, protože nejde o změnu podstatnou pro vás, ale ono vlastně jde. Protože váš prvek běží v iframe, nebo je v šabloně nastaven tak, že má nějakou pevně danou výšku, můžete mít po změně formuláře problém. Mohou nastat vlastně dvě situace. Máte li nastaven iframe tak, aby se vám při změně výšky doplnil posuvník, je to ta lepší varianta. Pokud to tak nemáte, můžete mít problém.

iframe uprava oz

Formulář se natáhne na výšku poměrně dost, pokud vám nenaskočí automaticky posuvník, můžet mít problém.

Do formuláře totiž přibude nějaký text, tři až čtyři řádky. Tento text zvedne výšku formuláře o nějakých 50 px někde i víc. To způsobí jednu nemilou věc, zatržítko pro souhlas se zpracováním osobních údajů vám odjede mimo viditelnou oblast iframe okna a je tu problém. Bez zatržení tohoto okénka, není možné odeslat formulář a návštěvník se prostě dál nedostane. Pokud nekontrolujete své weby a hlavně funkčnost iframe kalkulaček denně, můžete na to snadno přijít až po několika dnech či týdnech a to tak, že vám najednou přestanou přibývat konverze a vy nebudete vědět proč.

Malá změna, která na první pohled nemusí znamenat problém pro nikoho, vás ve finále může stát tisíce na ztracených konverzích. Změny v novém občanském zákoníku se postupně projeví na více místech a bude jich víc. Doporučuji proto zkontrolovat prvky, u kterých taková změna hrozí a provést případnou úpravu šablon a iframe prostoru, je škoda přicházet o peníze z neuskutečněných konverzí.

Mohlo by se vám také líbit

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


CAPTCHA Image
Reload Image