Zánik firmy je možný bez likvidace a s likvidací. K první situaci dochází v případě, že jmění společnosti přechází na jejího právního nástupce.
Obecné informace k likvidaci společnosti
Likvidace společnosti je proces, který vede k zániku společnosti v případě, že společnost není zadlužená. Pokud tomu tak je, je nutné zahájit insolvenční řízení. Vstupem společnosti do likvidace, končí aktivní obchodní činnost společnosti.
Likvidaci je potřeba provést správně, a tak abychom se vyhnuli právnímu následnictví. Fáze likvidace musí vždy předcházet zániku společnosti, tedy výmazu z obchodního rejstříku. Nezáleží přitom, zda uplynula doba, na kterou byla společnost vytvořena, zda se jedná o rozhodnutí společníků či zásahu státních orgánů.
Účelem likvidace je vypořádat majetek zrušené právnické osoby, vyrovnat dluhy věřitelům a naložit s čistým majetkovým zůstatkem, jenž vyplyne z likvidace.
V této fázi se hlavní osobou ve společnosti stává osoba likvidátora. Moc orgánů společnosti je v této fázi firmy značně omezena, spočívá především v rozhodnutí valné hromady o vstupu do likvidace a jmenováním likvidátora, který by měl celou likvidaci firmy úspěšně zajistit a provést.
Druhy likvidace
- dobrovolná – na základě dohody společníků, týká se většiny případů
- nucená – nařízená soudem podle zákona
Nezbytné právní kroky k likvidaci firmy
podání návrhu na zápis vstupu společnosti do likvidace do veřejného rejstříku
likvidátor oznámí vstup právnické osoby do likvidace všem známým věřitelům
likvidátor zveřejní v obchodním rejstříku alespoň dvakrát za sebou oznámení o vstupu společnosti do likvidace a společně s tím výzvě věřitele, aby přihlásili své pohledávky ve lhůtě aspoň tří měsíců od druhého zveřejnění
sestavení zahajovací rozvahu a soupis jmění právnické osoby ke dni vstupu do likvidace
Podání přiznání k dani z příjmů právnických osob za část zdaňovacího období, která uplynula před vstupem do likvidace
ocenění veškerého majetku na tržní cenu a zajištění jeho prodeje
ukončení pracovních poměrů s případnými zaměstnanci dle příslušných ustanovení zákoníku práce
ke konci likvidace pak zrušení registrace k jednotlivým daním, odhlášení případného sociálního a zdravotního pojištění, vyřízení souhlasu s ukončením činnosti u správce daně
Vyplacení podílu na likvidačním zůstatku
likvidátor vyhotoví konečnou zprávu o průběhu likvidace a podá návrh na použití likvidačního zůstatku. Tihle musím být odsouhlaseno vedením podniku.
podíl lze vyplatit, pouze pokud jsou uspokojeni všichni včas ohlášení věřitelé
koncem likvidace je použití likvidačního zůstatku nebo převzetí likvidační podstaty věřiteli
je povinností zajištění uchování základních dokumentů po dobu deseti let od zániku společnosti
Riziko spojené s likvidací firmy
Často bývá likvidace volena jako způsob ukončení společnosti na základě rady lidí, kteří s ní až tak velké zkušenosti nemají. Neuvědomují si tak, že v rámci likvidace se musí dořešit veškeré nesrovnalosti, problémy např. s finančním úřadem apod. Toto riziko pak přechází na likvidátora, který musí za společnost pak vše dořešit.