Novostavby určené k bydlení mohou mít samozřejmě celou řadu nejrůznějších podob. Od klasických rodinných domků přes moderní dřevěné sruby až po rozsáhlé developerské projekty zastoupené nejčastěji domy s desítkami a někdy i stovkami bytových jednotek. Co je však většině nově budovaných obytných staveb společné, je to, že se na jejich finální podobě menší či větší měrou podílejí jejich budoucí majitelé a to navzdory faktu, že realizaci zajišťuje od začátku až do konce nějaká stavební firma. Přestože se tedy nejedná o budování svépomocí, mohou vlastníci ovlivňovat konečnou podobu svého domova. Víte, co je to tzv. harmonogram klientských změn? A chcete vědět, jakých zásahů se budoucí vlastníci nemovitostí domáhají nejčastěji?
Novostavbu si rezervujte co nejdřív!
Řekněme, že jste se podobně jako už tisíce jiných před vámi také rozhodli pro pořízení bytu v některé z novostaveb realizovaných developerskou firmou. Vzhledem k faktu, že se nejvíce staví ve Středočeském kraji a v Praze můžete zkusit štěstí třeba právě tam. No, a jelikož chcete co nejvíce ovlivnit to, jak bude váš budoucí příbytek vypadat, je pochopitelně nutné rezervovat si byt co nejdříve před tím, než bude dokončen. Pokud se „rozhoupete“ pozdě, nejenže toho už příliš neovlivníte, ale s ohledem na vysokou poptávku také můžete při troše smůly odejít s prázdnou.
„Náš zákazník, náš pán“
Je jasné, že v hotové nemovitosti toho celkem logicky už mnoho nezměníte, zatímco čím dříve přijdete, tím většího prostoru pro vaše nápady a přání se vám dostane. A určitě souhlasíte s tím, že čím více bude vaše bydlení tzv. „na míru“, tím lépe se v něm můžete později cítit. A buďte bez obav. Naprostá většina developerů je v tomto ohledu více než vstřícná a je-li to jen trochu možné, řídí se starým známým heslem „náš zákazník, náš pán“.
Každý podle svého vkusu
Takřka každý má zájem upravit svůj domov na základě osobního vkusu, to je pochopitelné. Jde-li o novostavbu, určitě ji člověk nekupuje s tím, že ji v dohledné době zrekonstruuje tak, aby se mu v ní dobře žilo, ale pořizuje si ji proto, aby mohl bydlet podle svých představ hned od začátku. I proto lidé vítají možnost zasahovat do projektových plánů, kterou jim v určité přípustné míře dnes developeři dovedou nabídnout.
Větší versus menší developer
Je zřejmé, že vám toho zpravidla více umožní nějaká větší firma a to jednoduše proto, že má obvykle rozsáhlejší možnosti než většina menších konkurentů. Nicméně i u menších developerů se určitě s jistou vstřícností setkáte a to jednoduše proto, že stejně jako ostatní, i oni zkrátka potřebují prodávat. No, a jelikož stavební práce i díky nedostatku řemeslníků všeho druhu rekordně podražily, což pochopitelně ovlivňuje konečnou cenu nejenom bytů, ale i kanceláří či jiných komerčních budov, snaží se developeři vycházet svým klientům vstříc alespoň tak, že je nechají mluvit do konečné podoby svých projektů. Získávají tím ostatně i určitou konkurenční výhodu. Ta se hodí zejména v našem hlavním městě, kde jsou ceny nových bytů skutečně až extrémní.
Průměrná prodejní cena za 1m2 nového bytu v Praze
Období | Cena za 1m2 | Období | Cena za 1m2 |
1.Q/2014 | 55 790 Kč | 1.Q/2017 | 72 180 Kč |
1.Q/2015 | 56 205 Kč | 1.Q/2018 | 88 616 Kč |
1.Q/2016 | 60 515 Kč | 1.Q/2019 | 104 650 Kč |
Víte, co je to harmonogram klientských změn?
Tzv. harmonogram klientských změn je velice důležitý dokument a chcete-li mít možnost zasahovat do průběhu stavby, vyžádejte si ho už při rezervaci vašeho nového bytu. Rozhodně na to nezapomeňte, protože jedině tak se včas dozvíte, kdy a jakým způsobem se vlastně budete moci na podobě vašeho budoucího domova podílet. Solidní developer by vám měl zároveň s tím poskytnout i nějaký ceník, z něhož si uděláte alespoň rámcovou představu o tom, na kolik vás mohou jednotlivé zásahy vyjít.
3 věci, které lidé chtějí měnit nejčastěji
Přestože se každý developer ve svém vlastním zájmu snaží, aby jeho projekt vyhovoval co největšímu množství potenciálních kupců, objevuje se stále více lidí, kteří nějaký zásah vyžadují. Dnes je to už přibližně každý druhý. A není se čemu divit. Nejenomže se celkem pochopitelně liší představy jednotlivých klientů o jejich domově, ale navíc má i celá řada z nich pocit, že má za tak vysoké ceny, které jsou u nás dnes za nové byty obzvláště v Praze požadovány, na nějakou tu změnu jednoduše nárok. A čeho se tedy dožadují zdaleka nejčastěji?
- Koupelny
- K nejvíce požadovaným zásahům patří ty, které se týkají koupelen. Někdo chce vanu, jiný sprchový kout a někdo třeba obojí. Koupelen se také nejčastěji týkají požadavky stran použitých materiálů, například obkladů a dlaždic.
- Elektroinstalace
- Časté jsou rovněž požadavky na změny v umístění vypínačů, zásuvek či světel. To samozřejmě úzce souvisí s představami lidí o rozmístění nábytku a dalšího vybavení v jejich budoucím domově.
- Dispozice
- Zde se pochopitelně jedná o poněkud zásadnější změnu, nicméně setkat se s takovým požadavkem dnes může developer už také poměrně často. Zpravidla jde o vybudování příčky, která například z bytu o dispozici 3+kk udělá 3+1.
Existuje něco, v čem vám developer nevyhoví?
Přestože je snaha většiny firem o vstřícnost vůči klientům zřejmá, existují samozřejmě nějaké limity. Tím nejzásadnějším, co musí každý developer respektovat, je pochopitelně statika budovy. Jakýkoliv zásah, který by ji mohl narušit, vám proto umožněn dozajista nebude. Raději také zapomeňte na nápad, že byste mohli mít vliv na to, jak bude celá stavba vypadat při pohledu z vnějšku a zřejmě se nedočkáte ani žádných úprav společných prostor, které budete sdílet s ostatními. Jinak se však můžete dožadovat všelijakých změn a šance, že vám váš developer vyhoví, je obvykle značná.
Až budete kupovat byt, dáte také přednost nějaké novostavbě? A co by měl váš domov splňovat především?