Trvalé odstranění chloupků nazýváme epilace. V zásadě se k němu buď používá přístroj, který generuje takzvané intenzivní pulzní světlo, nebo účinější laserový paprsek. Pokud máte v plánu zatočit s ochlupením některých tělesných partií, využijte tohoto stručného průvodce, kde zjistíte vše potřebné.
Rozdíl mezi epilací intenzivním pulsním světlem a laserem
Oba přístroje sice pracují se světelnými pulsy, ovšem v jiné vlnové délce. Dále se liší trváním pulsu a také jeho maximální energií. Všeobecně tak lze říci, že epilace diodovým laserem v současnosti patří na rozdíl od IPL k těm nejefektivnějším metodám, jak se zbavit chloupků natrvalo. Záleží však na kvalitě přístroje, která se liší podle jeho typu a pochopitelně i výrobce. Výsledek procedur rovněž závisi na barvě pokožky a ochlupení.
Princip zničení chloupků během laserové epilace
Na pracovišti je připravené lehátko, kam se klient položí. Tam mu personál nejprve nanese chladící gel na kůži. Pal na zvolená místa přiloží hlavici přístroje a stisknutím spouště vyšle do podkoží laserové světlo ve formě jednotlivých záblesků neboli pulsů. Záření sjede po pigmentu obsaženém v chloupku do vlasové cibulky a tepelně ji poškodí. Tělo pak tyto nefunkční kořínky odstraní a tudíž už z nich žádný další chloupek nevyroste. Přesto je ale nutné epilaci opakovat, protože část cibulek vždy zůstává neaktivní. To znamená, že z nich nic neroste a proto si jich laser nevšimne.
Také si pamatujte, že kvalitní lasery kůži na povrchu průběžně chladí, aby nedošlo k jejímu popálení. To je žádoucí pouze v podkoží u folikul. Taková laserová epilace se pak právem řadí mezi šetrné zákroky a dokáže zbavit nežádoucího ochlupení všechny fototypy včetně lidí s tmavě opálenou pletí nebo světlými chloupky. Ideální však nadále zůstává světlá pleť s tmavým porostem. Ostatní varianty vyžadují více ošetření.
Doporučená frekvence epilace laserem
Jak již bylo výše zmíněno, není možné zničit všechny cibulky najednou. Pokud tedy toužíte po absolutně hladké kůži, připravte se, že budete docházet na laserovou epilaci nejméně půl roku. Tento odhad vychází ze zkušenosti, že většina lidí musí ošetření pětkrát opakovat. A to vždy v rozmezí šesti týdnů. Pak si můžete dát třeba rok pauzu a poté zajít na jeden či dva zásahy. Je totiž pravděpodobné, že pár chloupků předchozí epilaci přežije.
Pokud sérii epilací nedokončíte, tak už vaše ochlupení zůstane řidší, než bývalo zpočátku. Skutečně se jedná o nevratný zákrok.
Kdy je nejvhodnější období na laserovou epilaci
U moderních diodových laserů můžete chodit na epilaci celoročně, ovšem s určitými omezeními v letních měsících. Tak jako u drtivé většiny zkrášlovacích procedur, je dobré chránit kůži po epilaci před UV zářením, což vám na jaře, na podzim a v zimě pochopitelně odpadá.
Bolí laserová epilace?
Zákrok není zcela bezbolestný, dá se ale bez problému vydržet. Ještě pár hodin po epilaci může ošetřená plocha zůstat poněkud citlivější a je dobré vyhnout se několik dní nadměrnému pocení, aby se předešlo možné infekci.
V případě epilace genitálií, která je v posledních letech velmi žádaná, lze na intimní partie nanést znecitlivující krém. Pak je i tento zákrok snesitelný a smysluplný.
Jak vypadá typický zájemce o laserovou epilaci
Královnami beauty průmyslu jsou pochopitelně ženy, které si dopřávají epilaci podpaží, třísel, nohou a také oblasti nad horním rtem a na bradě. Některým dámám rostou vousy, když mají hormonální poruchy. Poměrně častými klienty na epilaci však bývají i muži, které trápí nadměrně ochlupená záda, hrudník a krk. Přichází též sportovci, například kulturisté, kteří by se jinak museli, zvlášť před soutěžemi, neustále po celém těle tradičně holit. Někteří gentlemani žádají také laserovou korekci vousů, aby vypadali lépe, když si nechají vyrašit několikadenní strniště.
Tím končí stručný průvodce světem epilace pomocí moderních laserů. Máte-li touhu být naprosto dokonalými lidmi s hladkou kůži, neváhejte se svěřit do rukou odborníků. Zjistěte si ale předem jejich skutečnou kvalifikaci a také kvalitu a stáří přístrojů.