Inzeroval jsem v systémech Placla a Posts Genius, jak to dopadlo?

by on

Před nějakou dobou jsem se rozhodl vyzkoušet naše dva nejznámější systémy PPP jako inzerent. Nějaké zkušenosti jakožto bloger s nimi mám, zajímalo mě ale, jak na tom jsou systémy Placla a Posts Genius, pokud se zaregistruji jako inzerent a budu přes ně chtít napsat a publikovat články pro své projekty. To co jsem zjistil, předčilo mé očekávání, mělo to ale i svá pozitivy, konečně jsem zjistil, k čemu jsou ty systémy dobré.

Představovat vám systémy PPP jako je Placla a Posts Genius asi nemusím, jsou to prakticky jediné dva „fungující” systémy, kde vám blogeři napíší článek a publikují ho na svých webech. Možná někteří z vás mají s Placlou a nebo s Posts Geniusem své zkušenosti jako bloger. Ano i já jsem přes tyto systémy publikoval na svých webech nějaké články, velmi mě ale zajímalo, jak to bude vypadat, když u nich budu chtít inzerovat. Potřeboval jsem zrovna trochu propagovat jeden projekt a tak jsem se rozhodl, že to vyzkouším.

To co jsem zjistil a na co jsem při inzerování přišel, mi v určitých fázích vyráželo dech, asi jako středověké beranidlo dubovou bránu městských hradeb. Abych vám dostatečně popsal všechny ty hrůzy, které se v obou systémech nacházejí, vezmu je jeden po druhém a začnu systémem, který je zvláště poslední dobou hodně kritizován a neustále je s ním něco v nepořádku.

Dá se inzerovat v systému Posts Genius?

Pokud bych měl jednou větou odpovědět, tak ano dá se v něm inzerovat, otázka ale je, najdu v systému Post Genius nějaký vhodný web, na kterém bych mohl za peníze inzerovat formou článku? Tak tady už bych odpověděl, že nikoli. Abych nehanil všechny weby, které v systému jsou, tak musím říct, že se tam najdou i slušné stránky. Ty ale za 50 korun váš článek publikovat nebudou. Pokud tedy budete hledat nějaký lepší navštěvovaný web, připravte si zhruba 500 korun a víc za slušný článek. Co je tedy v systému Posts Genius za weby? Jsou to převážně internetová odkladiště a čisté PR weby. Najdete tam weby, kde není jeden jediný článek, který by v sobě neměl odkaz, všechno jsou to PR články a tak je samozřejmě jen otázka času, kdy web dostane penalizaci a přijde o rank a v systému končí. Hodnota PR ranku 1 je totiž podmínka toho, aby web mohl být v systému Post Genius.

Jaké největší hrůzy jsem v systému Posts Genius našel?

Pokud čekáte, že zde budu uvádět přímo url, tak se nedočkáte. Každý si to můžete vyzkoušet sám a do systému Posts Genius se podívat. Nicméně našel jsem tam tak nechutné hrůzy, že jsem chvílemi myslel, že toho nechám a budu zvracet. V systému jsou weby, které mají pár článků a všechno to jsou PR články, jsou tam weby a na to pozor, které mají falešný PR! Vše musíte několikrát kontrolovat, našel jsem i weby, které aby neměli jen obsah plný PR článků, tak zbylý obsah nakradli na cizích stránkách a je tedy značně duplicitní. Podíval jsem se u těch největších hrůz i na vlastníky, nestačil jsem se divit, kolik známých trolů z Web Trhu a nebo Web Fairu jsem tam našel. U některých jsem to ale nepředpokládal, že jsou schopni na inzerenty hrát takovou habaďúru.

Můj verdikt systému Post Genius.

Post Geniusu se jako inzerent vyhněte obrovským obloukem, nebezpečí podvodu tam číhá za každým druhým webem, který v systému je. Největší riziko pro vás, je ale samotný provozovatel. Protože vyplácí peníze blogerům se značným zpožděním anebo vůbec, blogeři se tedy brání a odkazy z vašich článků odstraňují. Našel jsem bohužel mnoho blogů, kde byli články a odkazy z nich nefunkční, přitom to byli články ani ne měsíc staré. Opravdu jedním slovem hrůza hrůzoucí. Ten kdo v systému Posts Genius bude inzerovat, právě vyhodil všechny peníze rovnou do kanálu.

Pojďme se ale podívat na dalším systém PPP a tím je známá Placla. Tento systém platí za relativné uznávaný a hlavně důvěryhodný systém. Já jako bloger jsem si v něm nemohl, až na pár maličkostí na nic stěžovat. Jak to tedy vypadá z pohledu inzerenta? Pokud vám ještě není mdlo, ze systému Posts Genius, tak se dobře posaďte, protože se vám asi mdlo udělá.

Dá se inzerovat v systému Placla?

Ano dá, je to i snazší než u konkurence, zde ale musíte být ještě obezřetnější, než v systému Posts Genius. Naprosto jsem nečekal, co mě v Placle čeká za masakr. Nejen v úrovni blogů, ale hlavně v úrovni blogerů a pak také pana majitele. Dobil jsem si tedy kredit, protože jinak v Placle inzerovat nezačnete, nezadáte poptávku, dokud neodešlete peníze. Pokud si ale z nabízených blogů nevyberete, peníze udělali pá pá. Prostě si něco vybrat musíte. Po zkušenostech s PG jsem tedy rozvážně dobil tisíc korun a naivně si myslel, že bych koupil alespoň dva dobré články, které k něčemu budou.

Jak asi všichni víte, Placla má na blogery poměrně hodně vysoké nároky a jen tak nějaký web se do systému nedostane….tedy tak se Placla alespoň tváří. To co mi došlo po zadání poptávky, to bylo horší než noční můra v Elm street. Nabídka PG byla proti tomuto naprostá šperkovnice. Ozvalo se přes sto blogů a já začal pomalu procházet a filtrovat to co mi bylo nabídnuto. Na rovinu vám říkám, bez flašky vizoura do toho už příště nejdu. Co bloger to trol, proč se mi hergot nabízí blog o zahradě, když chci napsat článek o internetovém prohlížeči? To snad není ani normální. Ty weby co jsem viděl, to už snad nechci v životě zažít. Myslíte si snad, že platí pravidla Placla pro minimálně SR3 a Alexu pod 10M? Cháááááááá jeden PR web za druhým, SR2, penalizace PR, Alexa 15M není výjimkou, co to proboha je?

Prokousal jsem se s nechutí nabídkou a vyfiltroval 5 „použitelných” webů, dva z nich chtěli za článek 750 korun, weby byli ale poměrně dobré, otázka je, jak by vypadal článek. Nakonec jsem tedy vybral tři docela obstojné kousky. Nabídku potvrdil a čekal. Během týdne, se mi sešli články, ke schválení, poslední web dodal článek asi hodinu před koncem doby, kterou na to měl, a bylo to na něm znát. No docela to šlo, články jsem schválil a čekal, jak se situace bude vyvíjet dál.

Vyplatilo se mi inzerovat v Placle?

No popravdě ani moc ne, z těch třech webů přišlo za tři měsíce 50 lidí, to je hrůza. O nějakém ranku, který by odkaz nesl, se snad bude dát hovořit po přepočtech, jestli článek nějaké ranky získá, protože majitelé webů články moc nepropagují, nějak v to nedoufám. Trochu mě mrzí, že jsem nezkusil vzít nabídku onoho dražšího článku, myslím, že by to mělo větší efekt. Co jsem ale po nějaké době nezjistil. Další pravidlo Placla vzalo za své asi po měsíci, co byl článek na webu blogem uveřejněn.

Budete mít v Placle větší jistotu?

Nebudete, myslel jsem si, že ano. Jako blogera mě to překvapilo, i když po tom co jsem viděl, už tolik ne. Po měsíci se v článku objevila reklama Sklik. Pravidla Placla to jasně zakazují a já s tím mám osobní zkušenost coby bloger. Před zhruba rokem jsem měl nad články reklamní box s reklamou a byl jsem za to inzerentem nařčen a majitelem Placla pokárán a musel jsem reklamu, ač nebyla v článku stáhnout. Nebyl to problém, ten box tam nebyl nějak důležitý, popravdě jsem ho tam ani nechtěl, zapomněl jsem ale tuto kategorii vyjmout ze zobrazovaných a inzerent byl velmi rychlí a hned mě prásknul. Ale jo, je to v pořádku, já do PR článků svých klientů žádnou reklamu nedávám, ani články Sklikem a Adsense reklamou neobklopuji. Nepřijde mi to fér a nedělám to. Když jsem zjistil, že vedle úvodního obrázku na začátku článku a po obou stranách webu jsou reklamní boxy s reklamou, která ještě roluje s článkem dolů, tak jsem si řekl „no to je snad jen vtip ne?” Napsal jsem tedy na podporu a žádal odstranění reklam z článku. Kdybych s tím neměl osobní zkušenost, tak by mě to asi překvapilo méně. Odpověď „Reklamní blok je samostatný blok, u kterého je jasné, že není součástí článku. Toto nepovažujeme za porušení pravidel.” To byl poslední hřebík do rakve s nápisem Placla.

Můj verdikt systému Placla

Tak jako byste se měli vyhnout obloukem systému PG, tak se pro jistotu z druhé strany vyhněte systému Placla. Systém, který ještě do nedávna solidně fungoval, je shnilý jako bedna jablek. Navíc se zde také nedočkáte žádné podpory, jako tomu bývalo dříve a jako inzerent budete vydán na pospas blogerům a musíte doufat, že vyberete dobře a že nenarazíte na blogera švidlíře, jinak jste v háji.

Co k tomu dodat závěrem, já osobně články publikuji pro několik zákazníků, nikdy by mě nenapadlo ani ve snu, zkoušet na ně nějaké finty s falešným PR, nebo vkládat jim Sklik nebo Adsense reklamu do článku, či podobné s prominutím sračky. Jak jsem ale zjistil, je třeba si za poctivost nechat asi dobře zaplatit anebo raději klienta odmítnout. Samozřejmosti jako je linkování článků, nebo reporty klientovi, při přepočtu ranků a posun článků ve vyhledávání připadají samozřejmé asi jen mě. To co jsem si vyzkoušel na systémech Placla a Posts Genius jako inzerent, ve mně zanechalo bohužel mnoho negativního, ale zase jsem se poučil a myslím, že mě to ve vztahu k mým klientům posune zase dál. Za sebe tedy musím říct, že s oběma systémy končím a to jednak jako inzerent, ale hlavně jako bloger, protože tam kde není žádné dovolání, viz neplacení blogerů v PG a tam kde je moc alibismu, tak tam já nebudu. Ještě potřebuji zjistit, jak se dají smazat blogy z Placla, protože to asi nijak nejde a rychle pryč.

PS: linky a screeny blogů a nechutností nacházejících se v systémech Posts Genius a Placla, nebudu nikde ventilovat, ačkoli je mám. Jedno vám ale řeknu, když nebudou v systému inzerenti, nebude žádný systém, kdo je tedy pro systém důležitější?

Mohlo by se vám také líbit

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


CAPTCHA Image
Reload Image