Malá úvaha o přelévání ranku v rámci jednoho webu

by on

Tak jsem si zase tak něco zkoušel a děla jsem z jednoho webu pokusného králíka. Chtěl jsem zjistit jak moc bude působit na Seznam a Google postupné přelévání ranků v rámci jednoho webu. Jak to dopadlo a co jsem zjistil, to se dozvíte v tomto článku.

 

V úvodu článku musím poznamenat, že na těchto experimentech s ranky, mě nejvíc vadí ten čas, strašně dlouho to trvá, než člověk něco ověří, protože přepočet zvláště PR je jednou za uherák. Nicméně některé věci se dají pozorovat i tak.

Chtěl jsem vyzkoušet jednu věc. Určitě jste se setkali s weby, které mají rank hlavní strany například PR4 a SR5, ale podstránky webu mají nula nula prd, maximálně jedničky. Dají se ale najít i weby, které mají například PR4 SR5, ale podstránky mají trojky i čtyřky. Napadla mě taková myšlenka, vyzkoušet na webu jednu věc a to jak se bude chovat PR a SR webu, to jest hlavní strany a podstránek, pokud s rankem, který na web přitekl budeme nějak pracovat.

Začal jsem s klasickým modelem webu kde jsem vedl externí odkazy hlavně na hlavní stranu webu a podstránky jsem odkazoval interně z hlavní strany. Tento stav jsem ponechal 5 měsíců. Jaké výsledky jsem zjistil?

Web dostal SR2 a po prvním menším přepočtu SR3, PR šel z nuly na PR1 a při dalším přepočtu na PR2. To byl rank hlavní strany. Podstránky webu měli už po 4 měsících všechny až na jednu PR2 SR2 a jednalo se o 32 podstránek webu. Dalo by se tedy říci, že web byl orankován poměrně hodně vyrovnaně, přesto, že 99% odkazů šlo na hlavní stranu.

Tak jsem si říkal, že když už ten rank na webu je, jestli by se nedalo dostat na hlavní stranu víc. Začal jsem tedy interní linkování otáčet. Z hlavní strany jsem přestal linkovat podstránky, ale naopak ze všech podstránek jsem nalinkoval zpět hlavní stranu a čekal co se s rankem webu bude dít.

Seznam dělá přepočty častěji a tak se dalo sledovat, jestli se něco hýbe. SR hlavní strany dlouho držel na SR3, ale podstránky šli níž a níž a to až na hodnotu SR1 a SR0. Pak se při menších přepočtech začal hýbat i PR. Při posledním přepočtu webu, šel PR na hlavní straně na PR3, ale podstránky se propadli na PR1, jen na některých z nich zůstal PR2.

Takže po posledním přepočtu a dalších pěti měsících je web ve stavu, kdy hlavní strna má PR3, ale SR přesto, že by se měl z podstránek přelít na hlavní stranu, tak spadl z SR3 na SR2. U toho Sranku je nejzajímavější ten fakt, že ačkoli se rank ztratil z podstránek, na hlavní stranu webu nějak nedorazil, kdežto PR který se u podstránek snížil se na hlavní stranu dostal.

Co jsem si z této zkoušky odnesl za poznatek?

Tak předně to, že druhý systém, to znamená linkovat hlavní stranu z podstránek a ne naopak je daleko lepší a pro další propagaci je to vhodnější. Rovnou uvedu proč. Na webu je ve většině případů hlavní strana to nejméně zajímavé a dost špatně se spontánně linkuje. Vždy se bude lépe linkovat zajímavý článek, než hlavní strana webu. Takže určitě budu pokračovat v tomto systému interního prolinkování a další externí linky budu směřovat jen na podstránky. Má to velkou výhodu, pokud budu směřovat další externí odkazy jen na podstránky, budou tyto posilovat a dál posílat rank na hlavní stranu, kde poroste rank také.

Je snadnější napsat solidní článek s odkazem na konkrétní článek na webu, než s odkazem na hlavní stranu, je snadnější získat odkaz z diskusního fóra na podčlánek, než na hlavní stranu, je snadnější získat odkaz z komentáře, když nalinkujete svůj článek, který ostatním pomůže s problémem, než když tam fouknete odkaz na hlavní stranu.

 

Jediné co mi vrtá hlavou, je ten SR, je pravda, že za posledních 10 měsíců se systém přidělování SR dost změnil a nevybral jsem si na tento test zrovna dobrou dobu, no jo, jenže kdo to mohl vědět, že. Každopádně uvidíme, jak se SR bude dál vyvíjet. Ještě pro informaci, web startoval z 5 tisíci externími odkazy ze 70 domén, které vedli na hlavní stranu (mimo dvou vyj jímek, které jsem nemohl ovlivnit) postupně byl dolinkován na 7 tisíc odkazů z 85 domén a opět na hlavní stranu (přibilo pár odkazů na podstránky, lidi nezastavíš, co naděláš).

Vyzkoušel někdo z vás podobně laborovat s rankem? Jaký jste měli výsledek?

Jan Berky

You may also like

Leave a Comment