Wikipedie už zase potřebuje finanční podporu

by on

Jimmy Wales zakladatel Wikipedie již po několikáté prosí návštěvníky této otevřené encyklopedie o finanční příspěvek na chod tohoto obrovského projektu. Uvidíme, jak lehké výhrůžky umístěním reklam zabodují u návštěvníků a kolik se nakonec sejde na účtech Wikipedie peněz.

 

Jimmy Wales při příchodu na stránky Wikipedie jíž po několikáté nabádá uživatele, aby přispěli finančním darem na chod této encyklopedie. V jeho žádosti se mimo jiné píše, že Wikipedie a její odnože dnes mají zhruba 800 serverů a 150 zaměstnanců. Celá firma je nezisková organizace a vlastně žije z darů a z podpory dobrodinců.

Aby se Wikipedie neproměnila v neziskovku plnou reklamních bannerů, jde její zakladatel právě směrem příspěvků od lidí, kteří encyklopedii navštěvují.

Návštěvnost 450 milionů lidí za měsíc je opravdu masakr a i kdyby každý přispěl jednou korunou, peněz by se sešlo víc než dost a nějaký čas by opět Wikipedie mohla frčet bez reklam.

Mě ale zaujala na tom všem jedna věc, jak Wikipedie návštěvníků předkládá onu žádost o příspěvek. Když na Wikipedii přijdete tak nahoře na stránce uvidíte v okrovém rámečku text, který právě hovoří o tom, jak je potřeba věnovat se samotné Wikipedii a ne shánění peněz a byste jako návštěvník moli něco málo pustit. Tento banner není nijak vtíravý a docela se i ztratí.

wiki penize a

Pokud na něj ale nijak nereagujete, při další návštěvě už na vás čeká jeho větší brácha. Tento opět okrový banner už je o poznání větší, nebo lépe řečeno širší a už vybádá návštěvníka o něco agresivněji a začíná hrozit umístěním reklam na Wikipedii. Tohoto banneru už si člověk prostě všimne, otázka je, co to s návštěvníkem udělá. Pokud na něj ale opět nebudete nijak reagovat, má pro vás Wikipedie pro další návštěvu připravenu variantu číslo 3.

wiki penize b

Tohle už je normálně megaboard, protože vám zabere polovinu monitoru a abyste to nemohli přehlédnout, najdete v něm i krátký vzkaz od zakladatele a nabídku příspěvku. Možnost vybrat si částku a také variantu placení, kreditka, nebo Paypal a dalších asi 8 možností. Ne všechny jsou samozřejmě pro nás Čechy použitelné. Zajímavé jak vás Wikipedie postupně zpracovává a když nereagujete, tak prostě přitvrdí.

wiki penize c

Samotný nápad na příspěvek od návštěvníků je určitě dobrý krok, já osobně si moc nedovedu představit na Wikipedii reklamní bannery, taky si myslím, že některé části Wikipedie jsou jen těžko monetizovatelné i když při návštěvnosti 450 milionů lidí za měsíc, by asi výdělek z PPC reklam byl velmi slušný. Co vy nato? Je to dobrý tah, chtít příspěvek od návštěvníků, nebo si myslíte, že by reklama na Wikipedii být klidně mohla?

Jan Berky

You may also like

Leave a Comment