Jaké projekty chystají největší developeři v Praze?

by on

Mohly vzniknout desítky tisíc nových bytů v Praze, ve kterých by domov našlo minimálně čtvrt milionu lidí. Plány developerů v Praze ale komplikují potřebná povolení a také nákladné ošetření stavebních pozemků.

 

Co čeká Prahu v nejbližších měsících

Praha je nejoblíbenější lokalitou developerů a i přes zdánlivě omezené možnosti výstavby se vždy najde místo, kde vzniknou nové byty a rezidence. Developeři si oblíbili výstavbu na brownfieldech, tedy nevyužívaných průmyslových místech. Stavbaři tyto lokality renovují a budují na nich rozmanité bytové komplexy.

Příkladem je areál Sigma Modřany, kde namísto skladů chce Central Group vybudovat novou čtvrť. K dispozici tak Pražanům nabídne na 850 nových bytů. Dnes zanedbaný pozemek s kontaminovanou půdou se promění v síť nízkopodlažních domů obklopených zelení. Doplňovat je budou restaurace, obchody a další služby.

Novostavby ale vznikají napříč celou Prahou i v jejím okolí. Mezi top lokality patří Praha 4, Praha 9 a Praha 5. Právě do poslední jmenované části developeři směřují pětinu ze všech projektů. Například Barrandovské sídliště se rozroste o další domy v rámci projektu Barrazndez-vous. I tady nebudou chybět obchody, kavárny a služby tak, aby měli obyvatelé k dispozici základní vybavenost včetně dětských hřiští a zeleně.

 

Které byty táhnou

Požadavky lidí na podobu bytů se v průběhu let změnily. Zatímco v minulosti byla nejvyšší poptávka po větších bytech, dnes se trend otočil. Nejžádanější jsou garsonky, které vyhovují jak mladým lidem, tak starším párům, jejichž děti se už osamostatnily.

Důvodem, proč se lidé ohlížejí po menších bytech, je i jejich cena. Ta se totiž stále zvyšuje a na větší parcely Češi často cenově nedosáhnou. Developeři tomuto požadavku vyhovují také proto, že bytů je nedostatek a menší rozměry pomáhají zvýšit počet nových jednotek.

Mění se ale i další požadavky. Slunné byty s orientací na jih se obecně prodávají dráž a je o ně větší zájem. Neustálé zvyšování průměrné teploty a horká léta ale tento trend pomalu mění a do popředí inzerátů se dostává informace, jak příjemné je v bytě přebývat v létě.

 

Trh si dělí deset nejsilnějších

Na pražském trhu si dvou třetinový podíl dělí deset developerů. Nejsilnější trojící je Central Group, Finep a Skanska reality. Mezi známá jména patří i Trigema, Vivus, PSN nebo Crestyl.

Na trhu nových bytů v Praze vévodí už řadu let společnost Central Group. Skupina Dušana Kunovského si udržela pětinový podíl. Mezi zajímavé projekty patřil v posledních letech bytová výstavba ve Stodůlkách, Vršovicích nebo na Zličíně.

Silnou skupinou je i ryze česká společnost Finep. V hlavním městě díky ní vyrostly v nedávné době projekty v Hostivaři, na Barrandově, Stodůlkách nebo Dolních Měcholupech.

Developeři Skanska Reality se také zasadily o výrazný nárůst nových bytů v Praze. K jejím výrazným projektům poslední doby patřily Port Karolina v Karlíně a rozsáhlá výstavba v Kolbenově ulici.

Velký podíl na trhu má i společnost Pankrác, která své projekty zaštiťuje pod názvem Vivus. Tento developer nabízí v metropoli jedny z cenově nejvýhodnějších novostaveb. Mezi jeho projekty v minulosti patřily byty v Uhříněvsi, Holešovicích nebo Golf Resort v Hodkovičkách.

 

V jaké pražské lokalitě je podle vás nejlepší bydlet? Co podle vás v současné nabídce bytů v Praze chybí?

Jan Berky

You may also like

Leave a Comment