Pronájem bytu – je lepší krátkodobá, střednědobá, nebo dlouhodobá varianta?

by on

Je mnoho způsobů, jakými řešit pronájem bytu. Jakožto majiteli se vám nabízí řada řešení více či méně výdělečných a více či méně rizikových. Podívejme se na některá z nich pod lupou!

 

Pronájem bytu na krátkou dobu je ziskový, ale budete se muset ohánět

Jestli jste majiteli bytu umístěného v historickém centru Prahy, Českého Krumlova, Karlových Varů nebo jiné turisticky atraktivní lokality, můžete si gratulovat – váš byt se hodí k ziskovým krátkodobým pronájmům jako málokterý. Jestli ale očekáváte, že peníze se budou sypat samy s minimem vaší námahy, raději svá očekávání přehodnoťte. Krátkodobý pronájem vyžaduje z vaší strany nemalé časové a i finanční investice.

Byt musíte udržovat v neustálé čistotě a pořádku, jako by se jednalo o hotelový pokoj. Musíte jej vybavit tak, aby působil co nejatraktivněji a obstál v konkurenci dalších krátkodobých pronájmů ve vašem okolí, kterých jistě nebude málo.

Krátkodobí nájemníci, rekrutující se v drtivé většině z turistů, jsou v mnoha ohledech velmi vybíraví, navíc musíte také brát v potaz jejich kulturní odlišnosti – a přiznejme si, že v některých kulturách čistota a spořádanost nehrají právě prim. Po některých návštěvách může vypadat byt jako po náletu – a další již mezitím mohou netrpělivě čekat na své ubytování. Řvoucí a nepořádní turisté vám pak jistě nepřidají v očích ostatních nájemníků domu. Nevýhodou může být i sezónnost takového řešení – v některých měsících nemusí být o váš byt vůbec zájem.

Samozřejmě má toto uspořádání i své výhody – především v tom, že krátkodobé pronájmy se obvykle platí předem, nemusíte si tak dělat starosti s neplatiči. Cena takových pronájmů se také samozřejmě pohybuje někde úplně jinde, než je tomu běžné u standardních pronájmů.

 

Jak je tomu se střednědobým pronájmem?

O střednědobém pronájmu lze hovořit v případě, kdy pronajímáte svou nemovitost na dobu několika měsíců až jednoho roku. Střednědobých pronájmů nejčastěji využívají manažeři a cestující profesionálové, případně studenti na delších pracovních stážích a cestách, lidé hledající toto řešení ale mohou mít důvody nejrůznější.

Vy jako pronajímatel byste jim měli poskytnout plně vybavený byt (lidé hledající takovýto pronájem obvykle nechtějí kupovat extra nábytek do ložnice a další vybavení, když se budou za několik měsíců zase stěhovat).

Výhodou střednědobého pronájmu bývá obvykle vyšší zisk ve srovnání s pronájmem dlouhodobým a také menší starosti s neustálým uklízením a opravami oproti pronájmu krátkodobému. Stále zde ale musíte počítat s eventuálními prodlevami mezi sehnáním dalšího nájemníka po odchodu toho předchozího i s o něco větším opotřebením bytu.

 

Solidní dlouhodobý nájemník je sázkou na jistotu

Většina pronajímatelů se z dobrých důvodů snaží o toto řešení. O dlouhodobé pronájmy je zájem stále a všude. A jestli se vám podaří sehnat solidního nájemníka na dlouhou dobu, pak je to jako vyhrát v loterii. Výhody tohoto řešení jsou nasnadě – možná o něco nižší zisky jsou zde kompenzovány minimem starostí o údržbu bytu. Ti nejšťastnější pronajímatelé pak ani nemusí vědět, že nějakého nájemníka mají, nebýt nájemné částky objevující se každý měsíc na jejich účtu.

Ti nejméně šťastní se pak musí potýkat s dlouhodobým neplacením nájmu, kde navíc zákon straní neplatiči, případně se zdemolovaným bytem… Pečlivý výběr a prověřování nájemníka zde má tudíž více váhy než u jakéhokoliv jiného způsobu podnájmu. Pár tipů, jak na výběr nájemníka, najdete zde.

Pronájem bytu může být náročnější, než se na první pohled zdá a do snu některých pronajímatelů o snadných pasivních příjmech má daleko. Řada z nich proto nechává zprostředkování pronájmu na realitních kancelářích a odbornících.

Máte vlastní zkušenosti s pronajímáním bytu? Poraďte ostatním, aby se mohli vyvarovat případných chyb!

Jan Berky

You may also like

Leave a Comment