Ne každá pražská realitní kancelář si může dát své služby za rámeček. Jak poznáte, že jednáte s tou správnou?

by on

Trh s realitami v hlavním městě je mnohamiliardový byznys (ačkoliv v poslední době se potýká s problémy), a jako v každém, i zde najdete „profesionály“, o jejichž služby asi stát nebudete. Na druhou stranu, dobrá pražská realitní kancelář vám významně usnadní navigaci mořem realitního trhu, které může být pro laika dosti nepřehledné. Podle jakých kritérií dobrou realitku vybírat, to probereme na následujících řádcích.

 

Zajímejte se o to, kolik nemovitostí už daná realitní kancelář prodala

Nejen podle let na trhu, ale i podle skutečně dosažených výsledků poznáte dobrou realitku. Vysoký počet prodaných nemovitostí bude svědčit o tom, že asi něco dělá dobře. Samozřejmě to neznamená, že noví hráči na trhu nemají co nabídnout – nadšení a touha vyniknout nad zkušenější konkurenci mohou dělat divy. Obrátit se s koupí či prodejem nemovitosti na společnost, která jich takto pomohla koupit či prodat tisíce až desetitisíce je nicméně sázkou, která má mnohem vyšší šanci vyjít.

Zároveň s tím stojí za to podívat se, jak se dané kanceláři vede v jejím vlastním podnikání. Bankrot nebo insolvence by měly být varovným praporkem před zahájení další spolupráce.

 

Řiďte se zkušenostmi ostatních

Špatné služby se na internetu dnes dají utajit jen těžko. Ačkoliv na stránkách kanceláře samotné nejspíš nenajdete nic než recenze čpící samou chválou, na dalších stránkách a internetových diskusích již nemusí obrázek firmy vycházet v tak růžových barvách. Jedna nebo několik málo negativních recenzí ještě samozřejmě nemusí nic znamenat, obzvlášť pokud neznáte jejich kontext. Pokud ale začínáte sledovat jistý opakující se motiv, je lépe mít se na pozoru.

Samozřejmě že ze všeho nejlepší je osobně znát někoho, kdo má s danou kanceláří pozitivní zkušenost.

 

Dobrá realitka zná Prahu jako vlastní boty

Znalost místního prostředí je u specialistů přes reality nedocenitelná. Pokud dokáže makléř zaujmout nejen vypočítáváním předností konkrétní nemovitosti, ale i zasvěceným výkladem o celé dané lokalitě, pak se pravděpodobnost úspěšného uzavření dohody může procentuálně zvýšit. Nikdy nepodceňujte dojem, který dělá člověk, jenž ví, o čem mluví a neopakuje dokola jen pár naučených formulek.

 

Znají realitní trh, právní náležitosti i finance

Kvalitní kanceláře mají svůj specializovaný právní, (případně finančně poradenský) tým, složený ze skutečných právníků, nikoliv samozvaných odborníků. Pokud je kancelář schopna připravit smluvní dokumentaci na míru a ne podle šablony, pokud vám dokáže pomoci se všemi byrokratickými náležitostmi, pokud rozumí financování nemovitostí a hypotékám a pomůže vám vybrat z nich tu nejlepší, pak je to pravděpodobně kancelář, které se můžete svěřit bez obav. Řada kanceláří bohužel poskytuje velmi diletantské právní služby – od takových se držte dále!

 

Umí nastavit výhodné, ale zároveň realistické ceny

Pokud prodáváte svou nemovitost s pomocí realitního makléře, dávejte pozor na ty, kteří slepě navrhnou stanovit tu nejvyšší cenu. To, co může vypadat jako maximální zisk se většinou změní v nekonečné čekání na kupce. A čím déle není nemovitost prodána, tím více potenciálních zájemců může být odrazeno – mohou si například myslet, že je s ní něco špatně.

Dobrý agent zanalyzuje podobné nemovitosti, které se ve vaší lokalitě prodaly a dobu, jakou jejich prodej zabral, prohlédne si vaši nemovitost, pomůže ji naaranžovat, nafotit a zpropagovat tak, aby působila co nejatraktivněji, a teprve potom navrhne takovou cenu, která je pro vás co nejvýhodnější a přitom se drží v mezích přijatelnosti.

To bylo tedy několik tipů, jak poznat, že jednáte se solidní realitkou. Téma by šlo samozřejmě rozvést, pro to zde ale bohužel nemáme dostatek prostoru, necháme tedy část díla na vás – co dělá dobrou realitku podle vašeho názoru?

Jan Berky

You may also like

Leave a Comment