Jak na vánoční úklid domácnosti? Praha nabízí profesionální služby, které ho udělají na jedničku

by on

Vánoce jsou téměř za rohem. To sebou nese i řadu povinností jako třeba nakupování dárků, adventních dekorací a předvánoční úklid domácnosti. Praha naštěstí nabízí profesionální služby, které za nás zmíněný úklid v pohodě provedou. My se pak můžeme věnovat příjemnějším věcem. Jak se na velký úklid dopředu připravit, co nevynechat a kdy je lepší nechat vše na profesionálech?

 

Vždy připraven! A to i na generální úklid

Pokud se na vánoční úklid připravíme dostatečně dopředu, nebude nás stát tolik energie, jak se obáváme. Takže:

  1. Projdeme si diář. Vyloučíme dny a hodiny věnované práci, rodinným povinnostem, nákupu dárků a pečení cukroví a do volných dnů si poznačíme vše, co můžeme uklidit dopředu.
  2. Zkontrolujeme stav našich čisticích prostředků a připravíme si seznam toho, co potřebujeme dokoupit. Nákupy se pokusíme naplánovat tak, aby bylo možné využít různé slevové akce. Obchody jich budou před Vánocemi nabízet skutečně hodně.
  3. Nebudeme se bát říci o pomoc. Zapojíme všechny členy domácnosti. Aby to bylo pro ně zábavnější, můžeme vymyslet hry, soutěže a odměny, které jim úklid zpestří. Stejně tak si ovšem můžeme objednat úklidové služby. Ruku na srdce – nám i členům domácnosti by se díky tomu v předvánočním shonu hodně ulevilo.

 

Co můžeme uklidit dnes, neodkládejme na zítřek

Jak známo,nic nezůstane čisté věčně. Pokud chceme, aby náš byt voněl čistotou přímo na vánoční svátky, musíme uklízet jen několik dnů před nimi. V každé domácnosti jsou ovšem místa, která můžeme uvést do vzorného stavu dopředu. Ušetří nám to čas a před svátky bude stačit jen běžný úklid.

 

1. Pořádně vydrhnutá kuchyň

Hospodyňky mají pravdu, že kuchyň bývá na úklid nejhorší. Zřejmě proto se nám do toho víckrát než jednou do roka nechce. Nejhorší je se vypořádat s usazenou mastnotou od vaření. Budeme muset vydrhnout sporák, troubu, digestoř i dvířka skříněk. Proto musíme mít opravdu silný saponát a rukavice. Jinak nám umývání poničí pokožku na rukou.

V kuchyni nesmíme zapomenout utřít poličky, včetně vršku skříněk. Tam všude se usazuje mastnota z vaření a na ni se lepí prach. Zbavit prachu budou chtít i kořenky a šuplíky, kam ukládáme příbory nebo jiné kuchyňské náčiní. Mnoho žen rovněž využívá předvánoční čas k tomu, aby umyly a vyleštily příborníky plné svátečního nádobí a sklenic.

Protože kuchyň zabere opravdu hodně času, můžeme ji uklízet na etapy.Závěrečná fáze by měla proběhnout až poté, co dopečeme cukroví.

 

2. Litinové radiátory

Především ve starších bytech a domech jsou často ještě litinové radiátory, mezi jejichž díly se usazují pavučiny a prach. Vše bychom měli dostat pryč bez ohledu na pracnost. Zkusme v tomto případě zapojit třeba děti, které si s čištěním radiátorů klidně pohrají.Radiátory jsou položka, kterou můžeme opravdu uklidit dopředu.

 

3. Pohovky, koberce a matrace

Mnoho lidí zapomíná, že hodně nečistot se usazuje v pohovce, křeslech a v matracích. Prach, roztoči, špína, mikroby. Tady už si dokonce zahráváme se zdravím, takže jednou ročně si opravdu pozornost zaslouží.

Postel, gauč i koberce nejlépe vyčistíme vysavačem na vodní čištění. Jde sice o náročnou práci, ale zato je zbavíme i zaschlých skvrn a všech bakterií. Koberce budou zářit novotou, postel vonět svěžestí. Vodní čištění je nejlepší přenechat profesionální úklidové službě. Ta má všechno potřebné vybavení a umí s ním zacházet, což se nám s vodním vysavačem podařit nemusí. Navíc ušetříme spoustu času a nervů.

 

4. Okna

Okna jsou zřejmě nejviditelnější položkou, kterou je potřeba do Vánoc zvládnout. Jak si mytí oken usnadnit? Můžeme si ho rozvrhnout po částech a neumývat všechna okna naráz. Nebo můžeme opět vše svěřit do rukou profesionálům. Ti se o naše okna postarají raz dva.

 

5. Prach a pavučiny

Zatímco během roku utíráme prach jen na poličkách, na Vánoce bychom si s ním měli dát větší práci. Prach se totiž usazuje i tam, kde ho naše oko nevidí. Jde hlavně o prostory za skříněmi, knihovny a o poličky uvnitř skříní.

Odtáhnout skříně a vyskládat věci ze skříní se rozhodně vyplatí. Možná budeme žasnout, kolik chuchvalců prachu odstraníme. Stejně tak bychom si měli dát práci s pavučinami. Především na stropech jich může být skutečně hodně. Naštěstí stačí na jejich odstranění dlouhé koště.

Jak přistupujete k velkému úklidu vy? Zvládáte všechno sami, nebo si zvete úklidovou službou?

Jan Berky

You may also like

Leave a Comment