Úroveň vaší kuchyně zvýší žulová deska. Cena za takové řešení se vyplatí

by on

Přirozený vzhled, veliká odolnost a relativně snadná údržba. To jsou důvody, proč se v řadě kuchyní objevuje právě kuchyňská žulová deska. Cena dobývání a následné úpravy žuly se v současnosti pohybuje relativně nízko a proto si tento luxusní kuchyňský doplněk mohou běžně dopřát i středněpříjmové domácnosti. Jakou kvalitu žula nabízí a co se promítá do její ceny, vysvětlíme v tomto článku.

 

Jistota jménem žulová deska. Cena může být vyšší, kvalita za ni ale stojí

Za popularitou žuly, a to nejen v kuchyni a jídelně, ale i v širší oblasti designu a architektury, stojí především její následující vlastnosti:

  • Neopakovatelný vzhled. Do jisté míry lze strukturu a estetiku přírodního kamene imitovat.
  • Existuje spousta laminátových desek, případně desek tvořených zčásti křemíkem a zčásti polyresinem a dalšími syntetickými produkty. Ty se více či méně dobře mohou přirozenému vzhledu žuly přiblížit. Ale jen přiblížit. Měřit se s ní nemohou. Při trochu pečlivějším srovnání pozná rozdíl i nezkušené oko.
  • Vysoká výdrž. Žula je tvrdá a odolná vůči zašpinění či poškrábání, stejně jako proti vysokým teplotám. I pokud položíte horký hrnec přímo na žulovou linku, nemělo by se nic stát (Nicméně se nedoporučuje činit tak často, aby kámen neztratil patinu).
  • Snadná údržba. Na povrch kamene stačí neagresivní čistidlo a hadřík a bude stále jako nový. Jelikož je žula, stejně jako většina hornin,přece jen částečně porézní, bude třeba ji jednou za čas nutno ošetřit impregnací. Asi tak jednou do roka, nebo i méně často, podle toho, nakolik je povrch kuchyňské linky vytížený. Při dobré péči vydrží deska klidně celý život!
  • Každá deska je jedinečná. Uměle vyráběné desky se nabízí pouze v uniformních variantách. U žuly máte jistotu, že úplně stejný kousek, jako máte vy, nemá nikdo jiný na světě.

 

Cenu žuly ovlivňuje její rarita

Žula tvoří více než tři čtvrtiny zemské kůry, takže paleta jejích barev a struktur je skutečně extrémně pestrá. Ne všechna žula je samozřejmě vhodná k průmyslovému využití, natož k využití jako kuchyňská deska.

Z vhodných žul, to jsou většinou jednobarevné žuly tmavších odstínů a nepříliš dramatického žilkování. Takové jsou přirozeně levnější. Žula, v níž se střídají barvy a která má vizuálně zajímavější strukturu vyjde samozřejmě dráž. Nejvzácnější a nejcennější žuly pak mají exotické barvy, jako jsou smaragdová, modrá a další.

Ale pozor – i když jsou takové exotické žuly velmi drahé, samotná kvalita kamene může být nižší než u žul obyčejných. Zde se platí v první řadě za vzhled a až v druhé za skutečnou praktičnost.

 

Důležitý je i původ kamene

Nejvýznamnější žulová ložiska mají Brazílie a Indický poloostrov. Žulové lomy ale najdete prakticky po celém světě, včetně Česka. Žula, která je dovážena ze vzdálených lokalit proto může mít vyšší cenu vzhledem k nákladům na dopravu. Pravidlem to však není. Těžba v zemích třetího světa je totiž podstatně levnější – bohužel často kvůli dětské práci a nevyhovujícím podmínkám – vypovídajícím případem je například práce dětských kameníků z Indie na výrobě náhrobků.

Proto je dobré občas se zajímat i o původ žuly,ze které kterou si člověk pořizuje.

 

Svou roli hraje i tloušťka desky

Logicky zde platí pravidlo, že čím tlustší, tím těžší, odolnější, ale také dražší. Obvyklá tloušťka žulové desky se pohybuje v rozmezí dva až tři centimetry, vzácně narazíte i na desky pěticentimetrové.

 

A samozřejmě nelze zapomínat na cenu práce

Nejen materiál, ale i náklady a energie spojené s jeho těžbou, zpracováním, dopravou, manipulací a instalací – to vše určuje, kolik za žulu ve skutečnosti zaplatíte. Často zde funguje pravidlo, že stejnou cenu, jakou zaplatíte za metr čtvereční vaší kuchyňské linky, zaplatíte i řemeslníkům za její instalaci. Zvláště v Česku, kde je řemeslníků (natož těch levných) jako šafránu.

Zvažujete pořízení žulové desky do kuchyně? Nebo už jednu takovou máte? Jaké jsou vaše zkušenosti? Psát můžete do diskuse níže!

Jan Berky

You may also like

Leave a Comment