Permanentní makeup obočí a další techniky kosmetického tetování už mají za sebou pár let úctyhodné historie. Jak se dostaly až sem?

by on

Tetování je lidstvu známé odnepaměti – věděli jste třeba, že nejstarší přírodní mumie, slavný alpský Ötzi, měl na svém těle tetování? Pokud je nám známo, permanentní makeup obočí sice neměl, princip narušení kůže a následného vpravení barviva se ale za posledních pět tisíc let nezměnil. Jak se ale došlo až k samotnému kosmetickému tetování, o tom pojedná následující článek.

 

Permanentní makeup obočí – odkud se vzal?

Funkce tetování se v různých časech, zemích a kulturách měnila. Zpravidla sloužilo – a leckde dodnes slouží – rituálním účelům, jinde se tetování používalo jako známka příslušnosti k určité skupině, později mělo účel převážně estetický. A od estetického tetování je již jen pouhý krůček k tetování kosmetickému, tedy k takzvanému permanentnímu makeupu, jehož součástí je i PM obočí, zdaleka nejoblíbenější ze všech kosmetických PM technik, ale i PM rtů, očních linek a další formy mikropigmentace.

První technika, která by se dala takto nazvat, se objevila počátkem 20. století ve Velké Británii. Londýnský tatér Sutherland Macdonald tehdy ženám vpravoval za pomoci tetovací jehly růžové barvivo do tváří, aby působily svěžeji.

Další britský tatér, George Burchett, pak tuto metodu během 20. a 30. let nadále zdokonaloval. Brzy se uchytila nejen v Británii, ale i na opačné straně Atlantiku. O masovém rozšíření ale v tuto chvíli ještě mluvit nešlo. Tetování bylo koneckonců stále ještě poměrně tabu, a v obecném povědomí bylo spojováno spíše s kriminálníky či námořníky. Málokterá žena se návštěvou tetovacího salónu chlubila.

 

70. léta přinesla renesanci v tetování, ale i spoustu nežádoucích výsledků

A zároveň se tou dobou tetování začalo stávat společensky o něco přijatelnější. Pokročila jak úroveň tetovacích nástrojů, tak i estetická úroveň tetování. Zároveň s tím začali první tatéři nabízet i kosmetické tetování – rtů, obočí a vůbec celé oblasti tváře.

Popravdě řečeno, první výsledky často nestály za mnoho. Používaly se prakticky stejné nástroje a barvy, jako u běžného tetování těla, a málokdy se přihlíželo ke specifické struktuře tváře a obočí. Tetování to bylo navíc skutečně permanentní, a mnoho žen se tímto způsobem nenávratně zhyzdilo. Tou dobou si tak kosmetické tetování bohužel vysloužilo nepříliš dobrou pověst, a trvalo to ještě dlouhou dobu, než se tato pověst napravila.

 

Jak je na tom kosmetické tetování v současnosti?

Kosmetické tetování se jako zvláštní obor oddělilo od klasického tetování v průběhu 80. a 90. let. Změnily se jak používané nástroje – jehly a pera používané specialisty permanentního makeupu jsou podstatně jemnější, než ty používané v tetovacích salónech. Jiné je i složení barev a pigmentů – PM pigment je mnohem šetrnější k pokožce a také snáze rozložitelný. Jakýkoliv výsledek dosažený s jeho pomocí tedy netrvá nadosmrti. I ty nejtrvalejší pigmenty nevydrží déle, než 2-4 roky.

Jiná je i filosofie kosmetického tetování. Zatímco klasické tetování má za účel vyniknout nad zbytek těla a snaží se být proto co nejvýraznější, permanentní makeup se snaží spíše o efekt, který působí přirozeně a nenápadně podtrhuje vaše rysy.

 

Co zbývá dodat na závěr?

Pokud si myslíte, že je kosmetické tetování tou pravou volbou pro vás, načtěte si k tomuto tématu co nejvíce, a ještě větší pozornost věnujte výběru vhodného specialisty. Dobrý PM může znamenat přirozenou krásu na dlouhé roky, špatný PM pak pravý opak. Prohlédněte si portfolio prací, čtěte recenze, zajděte na předběžnou konzultaci, než se rozhodnete – dlužíte to sami sobě!

Jaký je váš názor na kosmetické tetování? Máte s ním nějaké zkušenosti, nebo znáte někoho, kdo jej podstoupil? Jaké byly jeho výsledky?

Jan Berky

You may also like

Leave a Comment